SDPJ 5:15 795:1116 #6
Poslední odehrané zápasy

Obhájci titulu: TJ Sokol Dolní Počernice A

15.05.2024

Vyhrát je těžké. Obhájit je ještě těžší. Před začátkem právě dohrané sezóny 2023/2024 nemohlo mít áčko mužů menšího cíle, než se pokusit obhájit svůj mistrovský titul. Z vítězství v nejvyšší pražské basketbalové soutěži, na které klub TJ Sokol Dolní Počernice s historií sahající do roku 1942, dosáhl úplně poprvé, bylo v plánu letos udělat tituly dva, jdoucí za sebou.

Postup béčka

Aktuálně bezprecedentně úspěšnou éru mužského basketbalu v Dolních Počernicích podpořilo již v dubnu také béčko mužů svým vítězstvím a titulem ve 2.třídě pražského basketbalu, které klubu přineslo první historický postup béčka do 1.třídy. Tato soutěž byla po dlouhá léta maximem pro tým áčka.

Finálová Bitva se Stavební Fakultou A

V daném nastavení a s očekáváním, zda 14.5.2024 završíme sezónu 2023/2024 obhajobou titulu, jsme se střetli stejně jako loni v rozhodujícím domácím finálovém utkání se Stavební Fakultou A. Finálová série vlivem výsledku prvního finálového zápasu, který skončil remízou, začínala stejně jako klasický zápas se skóre 0:0. Vítěz tohoto utkání tedy bere vše!

1Q

Hned naše první proměněná střela (autor Bukek) mohla dodat příjemný klid, že na domácí půdě by se nám mohlo opět dařit. Ovšem individuálně nám soupeř začal obratem dávat slušné lekce a naše obrana nebyla v první čtvrtině vůbec kompaktní ani nijak tvrdá. Soupeř do nás zajížděl jak do másla. Spousta ztrát i koše s faulem nám podlamovali kolena. Stojícího Kráťu na půlce (promiň, chlape - tohle nešlo nezmínit) přemítajícího právě v okamžiku dalšího probíhajícího protiútoku soupeře o tom, co se to právě špatného děje, si vybaví asi každý. Jen díky vstřeleným trojkám se nám jakž takž podařilo udržet skóre po konci 1Q na stavu 25:31. To s ohledem na vývoj v tomto dějství bylo ještě snesitelné.

2Q

Na obrátkách začínáme přidávat až v druhém dějství, když se nám nakonec daří soupeře udržet na 16 bodech za tuto část zápasu. Sami jsme však schopni ve stejném období vstřelit pouze 13 bodů a stanovujeme tak poločasové skóre 38:47 ve prospěch soupeře.

3Q

Přichází úvod třetí čtvrtiny, během které v rámci jen několika málo okamžiků účinně mažeme soupeřův bodový náskok. Závěr čtvrtiny končíme s vedením jednoho bodu 58:57. Soupeři jsme dovolili vstřelit pouhých 10 bodů a sami jsme dali bodů dvacet.

4Q

Přichází poslední dějství. Okamžiky, které rozhodnou o úspěchu nebo neúspěchu pro tento rok. Na zápase jsou přítomni všichni hráči, kteří v sezóně pomohli týmu až do této fáze. Pětice aktuálních hlavních aktérů – Filip Mikel, Michal Zych, Miroslav Vansa, Jakub Zavadil a Jan Kratochvíl udržuje naše vedení. Pěkný úsek s dvěma úspěšnými střelami zaznamenává i střídající Gabriel Jankó a dostáváme na skóre 64:59. O vedení ale 2 minuty před koncem přicházíme! Je to 66:67.

Jako x faktor se v závěru utkání ukazuje Kráťa. Míč jde na Kráťu a ten vyškolí obránce a bere vedení zpět na naši stranu 68:67. Po faulu soupeř dává jen druhou šestku. Stav 68:68. Dvě šestky pro Kráťu. Dva body pro soupeře. Za stavu 70:70 jde míč na Kráťu, který začíná opět operovat proti svému o něco nižšímu a především co do síly slabšímu obránci. Obránce nesmyslně zatlačí a Kráťa skóruje za dva body a bude házet ještě šestku. I tu dává! Máme tu vedení 73:70. Jsme blízko!

Soupeř kontruje na 73:72 a do konce zápasu zbývá 23,5s. Bereme time-out a vyhazovat budeme z naší poloviny, čímž budeme na útok mít 24s a budeme chtít v ideálním případě utkání dokontrolovat. Očekáváme faul. Ten přichází ale šikovnost Bukeka, Filipa a dalších zapojených ukrojila také další cenné vteřiny. Na šestky jde navíc ostrostřelec Bukek a ten - obě šestky dává a dostává nás na rozdíl tří bodů 75:72.

Po neúspěšném pokusu soupeře je tu další faul a Bukek trestá jednou šestkou, čímž nás dostává na rozdíl dvou střel a titul je za dveřmi! Soupeř nedává ani poslední pokus o trojku, která by musela být jedině s faulem, aby s výsledkem něco udělala…

a SoDoPo zvedá ruce nad hlavu a obhajuje titul.

Dva tituly za sebou!

Díky patří všem hráčům za celou tuto sezónu a všem fanouškům, kteří včera dorazili!

...

Tak a cíl pro další sezónu je tímto taky zcela jasný.

Roman

Jedna výhra od vítězství v soutěži

07.05.2024

Áčko má za sebou první finálový zápas, který se uskutečnil na palubovce Stavební Fakulty A. Jeho průběh lze komentovat slovy: špatný, hodně špatný, nic moc a tím vlastně špatný a nakonec - zcela výborný výsledek. Obrat, jaký jsme předvedli v poslední čtvrtině udržel a potvrdil naše ambinace na zopakování vítězství v soutěži.

Na konci třetí čtvrtiny svítilo na tabuly skóre 44:61! Ještě v úvodu posledního dějství dokonce soupeř skočil i na rozdíl 20 bodů 45:65 a s námi to vypadalo opravdu zle. Lavička i hrající stále věřili, ale už jednoduše chyběl čas a v naší hře k zásadní proměně také nedocházelo. Nerefili jsme za první půlku a pak i dál vůbec nic - nač jsme zvyklý. Dělali jsme zbytečné ztráty, dostávali koše z protiútoku v rámci přečíslení, špatně jsme řešili clony a chyběl nám obranný doskok.

Konečný výsledek, který se urodil až v posledních 8 minutách zápasu, proto rozhodně patří do galerie našich vyloženě zdařilých obratů a vstáních z popela. Za těch pár posledních minut jsme byli dokonce schopni urvat zápas na svou stranu a ze skóre 45:65 se dostat na 72:70 a při šňůře 27:5 vést 7 vteřin dokonce o koš. Až sekundu před koncem byl basketbalový bůh alespoň trochu milosrdný vůči soupeři a nechal jej vteřinu před koncem skóre srovnat na konečných 72:72

Početné domácí obecenstvo postupně utichalo až úplně ztichlo. Závěrečné dvě minuty, když už se skóre přiblížilo rozdílu 6 bodů a domácí tak přišli o jakoukoliv vyloženě zásadní výhodu do druhého zápasu už patřila i potleskem a burcováním naší lavičce.

V rámci tohoto utkání je třeba vyzdvihnout především výkon jednoho konkrétního hráče. Klíčovým hráčem prvního finálového zápasu byl Oto! Ubránil, získal neuvěřitelný počet míčů a doskoků, skóroval. Byl všude a a právě včas! Díky Oto za takovou show!

Od obhajoby loňského titulu nás tak nyní dělí pouze výhra v domácím utkání, které se uskuteční v úterý 14.5.2024 od 20:05 v hale ZŠ Dolní Počernice.

Roman

Áčko i letos ve finále

04.05.2024

Druhé semifinálové utkání se podařilo a handicap dvou bodů z prvního utkání série se Sokolem Žižkov C -Tesla se podařilo výhrou 87:73 bezpečne smazat. Áčko tak stejně jako loni postoupilo do finále Přeboru A.

Finálové série se bude hrát takto:

pondělí 6.5.2024,19:00: Stavební fakulta A - Sokol Dolní Počernice A (hala ČVUT, Pod Juliskou, Praha 6)

úterý 14.5.2024, 20:05: Sokol Dolní Počernice A  - Stavební fakulta A

V úterý 14.5. po půl desáté se tak dozvíme, zda se podařilo našemu týmu obájit loňské vítězství. O což usilujeme.